Fasada

Termoizolacijski fasadni sustavi Bekatherm

Iako su u posljednje vrijeme možda sve izraženije, prirodne nepogode postoje oduvijek. Čovjek se, s ciljem zaštite vlastite imovine i onoga što mu je bitno, oduvijek želio zaštititi od prirodnih nepogoda.

 No nisu samo prirodne nepogodne ono zbog čega se odlučujemo na termoizolacijske fasadne sustave. Želimo da nam bude udobno, želimo uokviriti dom i dati mu dodatnu toplinu i gole zidove pretvoriti u dom.

I tako smo osluškivali potrebe, uhvatili se u koštac s izazovima i pronalaženjem rješenja, brinući o prirodi, i razvili BEKATHERM fasadne termoizolacijske sustave.

 Bekatherm fasadni sustavi osiguravaju

–      Ugodnu stambenu klimu

–      Uštedu na troškovima grijanja i hlađenja

–      Povećanje vrijednosti vaše kuće ili objekta

–     Eliminaciju „hladnih mostova“ na mjestima gdje se u zidu nalazi betonska konstrukcija od opekarskih proizvoda

ZAŠTO JE TERMOIZOLACIJA VAŽNA?

Nedostatak termoizolacije izravan je uzročnik povećanih troškova grijanja i hlađenja objekta kao i stvaranja nezadovoljavajućih uvjeta života – loše mikroklime, pojave kondenzacije i pljesni po zidovima, neadekvatne zvučna izolacije…  

Ponekad tražimo različita rješenja i zabrinuti smo zbog ubrzanog starenja i propadanja vanjskih zidova, a priznajmo si, to onda ne izgleda lijepo. U svemu što radimo normalno je da nam je estetika važan faktor odabira materijala i u konačnici financijskih sredstava koje izdvojimo za opremanje ili renovaciju kuće.

Teško je zamisliti da se kvalitetnom termoizolacijom vanjskih zidova može poprilično uštediti na troškovima, no istina je. Što se tiče debljije termoizolacijskih ploča, što su one deblje termoizolacija je je bolja a ušteda veća. Pri tome, razlika u cijeni debljina ploča zanemariva je u odnosu na štednju koju osigurava.  

MISLIMO I NA PRIRODU

Nedostatak termoizolacije dovodi do negativnog utjecaja i na ekologiju. Pretjerano trošenje energenata uslijed grijanja i hlađenja u značajnoj mjeri doprinosi zagađenju okoliša, velikoj emisiji CO2 kao i povećanom trošenju ograničenih prirodnih resursa.

Energetski učinkovit objekt čuva energiju, ima znatno dulji vijek trajanja, a ne treba zanemariti ni izravan pozitivan utjecaj na čuvanje okoliša.

ALI KAKO KRENUTI?

Za početak, prije izrade Bekatherm termoizolacijske fasade na objektu moraju biti završeni svi mokri radovi unutar objekta, završeni krovopokrivački i limarski radovi, završena ugradnja prozorskih i vratnih otvora na fasadi objekta i završena montaža instalacija predviđenih na fasadi. Nakon dobre pripreme mogu započeti radovi na ugradnji Bekatherm fasadne izolacije.

Postoje četiri vrste Bekatherm fasadnih sustava, a razliku se prvenstveno prema izboru i vrsti termoizolacijskih ploče. O tome nešto više malo niže u tekstu.

Prije ljepljenja bilo koje vrste termoizolacijske ploče preporučamo uporabu BK-Ultra Prime univerzalne podloge.

BK-Ultra Prime univerzalni premaz poboljšava prijanjanje, ujednačava upijanje, veže na sebe čestice prašine i omogućuje postizanje ravnomjernog završnog sloja tijekom bojenja.

ZALIJEPI ME, ZAR NE ŽELIŠ DA SE DRŽIM

Nakon postavljanja univerzalnog premaza vrijeme je za pripremu i ljepljenje termoizolacijskih ploča.

BK-Stirolfix WDVS ljepilo, BK-StirolFix White, BK-StirolFix 1 i BK-StirolFix Special ljepila su koja se koriste za ljepljenje termoizolacijskih ploča, s malim razlikama i preporukama u određenim vrstama fasadnih sustava (tablica 1).

Tablica 1.

 Bekatherm WhiteBekatherm Standard GraphiteBekatherm PrestigeBekatherm Plus
BK-Stirolfix White+++ 
BK-Stirolfix 1+++ 
BK-Stirolfix WDVS+   
BK-Stirolfix Special +++

Ljepilo se primjenjuje linijski po rubovima i točkasto po sredini termoizolacijske ploče.

Naši fasadni sustavi prvenstveno se razlikuju prema vrstama termoizolacijskih ploča korištenim pri ugradnji.

BEKATHERM STANDARD WHITE fasadni sustav

BEKATHERM EPS GOLD i BEKATHERM EPS F su ploče od ekspandiranog polistirena, namjenjene za ugradnju u kontaktnim termoizolacijskim fasadnim sustavima, odnosno za korištenje u BEKATHERM STANDARD WHITE fasadnom sustavu.

Ove ploče su odličan toplinski izolator, garantiraju veliku uštedu energije, dugotrajne su i izdržljive, odlikuju se jednostavnom obradom i zadržavaju postojanost oblika i forme.

BEKATHERM STANDARD WHITE fasadni sustav

BEKATHERM STANDARD GRAPHITE FASADNI SUSTAV

Bekatherm EPS Grafit ploče su od ekspandiranog polistirena s dodatkom grafita koje ćete koristiti ako se odlučite za Bekatherm Standard Graphite fasadni sustav.

Osim što imaju poboljšane performanske u odnosu na standardne fasadne termoizolacijske ploče, odlikuje ih i niža toplinska vodljivost uz povećnu mehaničku čvrstoću.

EPS ploče s dodatkom grafita imaju 20% bolja termoizolacijska svojstva u odnosu na bijeli polistiren (stiropor)

BEKATHERM STANDARD GRAPHITE FASADNI SUSTAV

BEKATHERM PRESTIGE FASADNI SUSTAV

Fasadni sustav Bekatherm Prestige zahtjeva korištenje kamene fasadne vune za termoizolacijsku ploču.

Prema standardu EN 13501-1 fasadni sistem sa kamenom vunom BEKATHERM Prestige deklariran je kao klasa A2, što znači da je negoriv. Također ga odlikuje odlična paropropusnost, zvučna izolacija, a otporan je i na UV zračenje i atmosferilije.

BEKATHERM PRESTIGE FASADNI SUSTAV

BEKATHERM PLUS FASADNI SUSTAV

BEKATHERM Plus fasadni sustav karakterizira izolacijska ploča od ekstrudiranog polistirena (stirodura).

Stirodur-XPS termoizolacijska ploča izrađena je od ekstrudirane polistirenske pjeme, rebraste je površinske strukture, otporna je na vlagu i visoka tlačna opterećenja. Tvrdo prešane ploče od polistirenske pjene sa strukturom zatvorenih pora omogućuju zgradi „disati“, što je postignuto posebnom mješavinom i sastavom pora u kombinaciji s obrađenom površinom.

BEKATHERM PLUS FASADNI SUSTAV

PODNOŽJE, ŠTO S NJIM?

Nakon prethodno primijenjene BK-Ultra Prime univerzalne podloge, na podnožju se postavlja BK HidroStop 2, dvokomponentni hidroizolacijski premaz za vodoravnu i okomitu zaštitu površina od vlage.

Nakon pripreme ljepila može se pristupiti ljepljenju BK Dur XPS ploča od ekstrudiranog polistirena, otpornih na vlagu sa visokim tlačnim opterećenjem.

FAZA – PRIPREMA ZA ARMIRANJE SUSTAVA

Armiranje ćete raditi minimalno dva dana nakon ljepljenja odabranih ploča.

Za armiranje je najbolje koristiti BK Stirlfix 1, fleksibilno ljepilo za ljepljenje EPS-a, grafitnog EPS-a, mineralne vune i armiranje mrežicom.

Ovo ljepilo posjeduje ETA certifikat, izrazito je fleksibilno, ima izvrsnu obradivost, visoku paropropusnost i sadrži vlakna.

FAZA UTAPANJA FASADNE MREŽICE

Fasadna mrežica se ugrađuje čitavom površinom u sloj građevinskog ljepila, preklapanjem od minimalno 10 cm na svim spojevima mrežice. U istom principu vrši se utapanje mrežice i na podnožju, ali i preko ploča od ekstrudiranog polistirena, takozvanog stirodura. Koristi se BK Stirlfix Special, visoko fleksibilno ljepilo za armiranje.

Nakon toga, običnom gletericom postavlja se drugi sloj ljepila, radi zaštite armiranog sloja i finalnog izravnavanja kompletne površine fasade pred ugradnju završnog sloja.

PRIPREMA ZAVRŠNOG FASADNOG MALTERA, ILITI – NAPOKON BOJA!

Sljedeći korak je priprema završnog fasadnog maltera, za koji se koristi MIX sustav za nijansiranje. Tip fasadne žbuke i nijansi bira se iz kataloga i ton karte, prema željenim karakteristikama.

Kao temeljni premaz, podloga ili primer, koji se postavlja prije završne fasadne žbuke, preporučujemo koristiti BK-Grund Universal.

Universalna strukturna podloga namjenjena je za izjednačavanje, neutralizaciju, učvršćivanje i vodoodbojnost podloge prije nanošenja fasadne žbuke. Postavlja se na čvrstu, čistu i suhu podlogu.

Sljedeći korak je priprema završnog fasadnog maltera, za koji se koristi miks sustav za nijansiranje. Tip fasadnog maltera kao i njegova nijansa bira se iz kataloga i ton karte, prema željenim značajkama. Ugradnja završnog dekorativnog sloja obavlja se oko pet dana nakon ugradnje mrežice.

Za tu namjenu koristi se BK Plast – tankoslojni dekoriativni završni sloj u pastoznom obliku, izrađen na bazi visokokvalitetne akrilne disperzije.

Najvažnija namjena ovog završnog sloja je zaštita fasadnih zidnih površina i vrhunski estetski efekt.

NIJE JOŠ GOTOVO…

Nakon ugradnje dekorativne fasadne žbuke, prelazi se na završnu obradu podnožja. Postavlja se BK-Grund Universal podloga, koja je nijansirana u odnosu na završni sloj mozaične fasadne žbuke.

I vaša fasada je gotova.

Kako vam izgleda, sviđa li vam se?

Radovi na ugradnji Bekatherm termoizolacijskih fasadnih sustava su završeni, a vaš objekt postao je udoban, siguran i zaštićen, bez obzira na godišnje doba.

Ovisno o izabranim ljepilima u sustavu, za ljepljenje i izvedbu armaturnog sloja, kao i završno dekortivne žbuke, moguće je ostvariti jamstvo na fasadni sustav od 10; 20 ili 25 godina.